Dış Cephe Kaplama

Dış Cephe Kaplama

Dış cephe kaplama uygulamaları, gelişen teknoloji sayesinde oldukça fazla çeşit kazanmıştır. Yazımız içerisinde genel olarak dış cephe kaplamasının neler olduğu ve çeşitleri hakkında merak edilen tüm detayları sizler için derledik.

Binalar için dış cephe kaplama, ses ve ısı yalıtımının sağlanması, binanın korunması için yapılan bir uygulamadır. Dış cephe kaplamasında kullanılan malzemeler ile dışarıdan içeriye ya da içeriden dışarıya ısı geçişi ve/veya ses geçişi önlenebilmektedir. Yalıtım açısından dış cephe kaplaması yapılacak ise kat bazında değil de binanın geneli açısından uygulama yapılması çok daha işlevsel olacaktır. Dış cephe kaplaması ile birlikte ısınma konusunda tasarruf elde edileceği gibi aynı zamanda çevre kirliliğinin önüne geçilmesi açısından da dış cephe kaplaması oldukça önemli bir görev üstlenmektedir. Ayrıca, estetik açıdan da bina çok daha güzel ve yeni, bakımlı bir görünüşe kavuşacaktır. Şehirlerin görüntüsü açısından da dış cephe kaplaması önemlidir.

Dış cephe kaplama, oldukça hafif malzemelerden üretilmekte ve böylece binaya herhangi bir ağırlık vermeden uygulanabilmektedir.

Dış cephe kaplama özetle, binayı kötü hava koşullarından korumak, ısı ve ses yalıtımı sağlamak ve binanın bakımlı gözükmesini sağlamak amacıyla tercih edilmektedir.

Ülkemizi baz aldığımızda dış cephe kaplamalarında genel olarak amerikan siding, silikon, kompozit, taş, ahşap, cam, prekast malzemelerin daha çok tercih edildiği ve kullanıldığı görülmektedir.

Dış Cephe Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Dış Cephe Mantolama:

İlk akla gelen yöntem olan mantolama yöntemi, uygulama bakımından oldukça az maliyetli bir yöntemdir. Ayrıca, 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği çerçevesince 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yeni yapılacak binalarda yalıtım standartlarına uyulması gerekliliği şart koşulmuştur. Bununla birlikte, bu tarihten önce yapılmış olan binalarda da 2 Mayıs 2017 tarihine dek Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir.

Mantolama işlemi hem içten hem dıştan hem de her iki taraftan olmak üzere uygulanabilmektedir.

Silikon Dış Cephe Kaplama:

Alüminyum Kompozit Dış Cephe Kaplama

Yan yana konulan düz alüminyum kompozit plakalardan oluşmaktadır. Alüminyum veya galvanizli çelik ankrajlar aracılığıyla döşemeye bağlanabilmektedir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Elektronik Sigara Çeşitleri

Elektronik Sigara Çeşitleri

Başarılı Dış Cephe Dekorasyon Çalışmaları Metpor’da

Başarılı Dış Cephe Dekorasyon Çalışmaları Metpor’da

Fethiye Balayı Oteli Konseptleri

Fethiye Balayı Oteli Konseptleri

Mutfak Ekipmanları için Profesyonel Öneriler

Mutfak Ekipmanları için Profesyonel Öneriler

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir