Kına Gecesi Kıyafet Seçimleri

Kına Gecesi Kıyafet Seçimleri

Kına gecesi kıyafetleri olarak kullanılan bindallı ve kaftan modelleri, günümüze kadar şekil değiştirerek farklı tasarımlar ile gelebilmişlerdir. Modernize edilmiş hali ile çok canlı ve farklı renklerde tasarlanan bu kıyafetler, çok göz alıcı ve şık olarak taç, alınlık ya da kemer, ayakkabı gibi farklı aksesuarlar ile de detaylandırılmıştır. Eskiden yani Osmanlı devleti zamanında padişahın, şehzadenin, sultanın özel günlerde giydiği kaftan ve bindallılar, günümüze kadar gelerek düğün günlerinin ne kadar özel olduğunu göstermek için de kullanılan kıyafetler arasında yer almaya devam etmektedir.

Kına Gecesi Kıyafetlerinin Özellikleri

Genelde kadife veya atlas kumaşlardan yapılmışlardır. Üzerlerine yapılan işlemeler, sırma, kılaptan veya sim kullanılarak serpme dal, çiçek, yaprak motifleri ile yapılır. Koyu kırmızı, mor, pembe, lacivert, zümrüt yeşili gibi canlı renkler bindallı modelleri için kullanılarak tasarlanır. Bu modeller hazırlanırken üzerlerine yapılacak işlemeler kartondan hazırlanır ve kullanılacak kumaş kadife, atlas, keçe, çuha ya da arakiye kumaşlarından olabilir. Kumaş üzerine aplike sistemi ile bu hazırlanan desenler işlenir. Bu işleme yapımı için altın ya da gümüş sim ya da altın, gümüş gibi kaplama yapılmış bakır tellerin desenlerin üzerine çizildiği karton üzerine iğne kullanılarak sarma işlemi ile geçirilerek yapılır.

Bindallı ve Kaftan

Bindallı ve kaftan 14 ya da 15. Yüzyıl zamanlarına kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Fakat o zamanlarda kadifeler ve taftalar elle dokunur ve bütün işliği de elle yapılırdı. Bu nedenle o zamanlar için bindallı modelleri çok daha değerlidir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Hazır Ofisin Faydaları Nelerdir?

Hazır Ofisin Faydaları Nelerdir?

Kanvas Tablo Satanlar

Kanvas Tablo Satanlar

Profesyonel Dekorasyon Firması

Profesyonel Dekorasyon Firması

Hayaller Dükkanı Bebek Magnetleri

Hayaller Dükkanı Bebek Magnetleri

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir